03 Tem 2014
Temmuz 3, 2014

Şeker ve Tuzun Zararları

0 Yorum

Şeker ve Tuzun Zararları 1

Üç beyazın zararları konusunda yıllardır bilgi sahibiyiz. Ama bir türlü de yeme alışkanlıklarımızdan vazgeçemiyoruz. Üç beyaz diye bahsettiğimiz yiyecekler şeker, tuz ve un. Bunlardan özellikle ikisi şeker ve tuz ciddi sağlık problemlerine neden olabilecek gıdalar.

Şekerin Zararları Nelerdir?

Şeker birçok besin içinde doğal olarak bulunmaktadır ve sağlık açısından özellikle zihinsel sağlık açısından çok ama çok önemlidir. Bununla birlikte fazla şeker özellikle yapay yollarla elde edilen toz halindeki beyaz şeker vücutta hasar yaratabilir. Şekerin bilinen en büyük zararı diyabet hastalığına sebep olmasıdır. Diyabet hastalığına sahip bir insan birçok yiyeceği yemekten mahrum kaldığı gibi, eğer diyetine dikkat etmezse birçok iç organında sorun yaşayabilir. İnsülin direncinin yükseldiği bu hastalarda birazcık şeker bile vücuda çeşitli zararlar verebilir.

Şekerin zararları bununla bitmiyor. Vücuda alınan şeker fazla olduğunda kan şekeri hemen artıyor ve fazla olan, hemen gerekli olmayan şeker yağa dönüştürülüyor. Bunun sürekli tekrarlanması vücutta yağlanmaya, ileriki aşamalarda obeziteye neden oluyor. Obezite ise kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok problemi beraberinde getiriyor. Fazla yağların insan ömrünü ciddi oranlarda azalttığı birçok araştırmayla ispatlanmış durumda.

Tuzun Zararları Nelerdir

Tuz üç beyaz içinde zararları en fazla hissedilen besin. Tuzun içindeki fazla sodyum tansiyonu yani kan basıncını yükseltmektedir. Günlük önerilen 5 gram tuzun çok üzerinde tuz tüketilen ülkemizde tansiyona bağlı kalp rahatsızlıklarının bu kadar yaygın olması kolaylıkla açıklanabilir bir durum aslında. Daha yemeğin tadına bakmadan tuz atan birçok insan kalp sorunlarına davetiye çıkarıyor.

Tuzun zararları yüksek tansiyon ekseninde şekilleniyor. Yüksek tansiyon kalp problemlerine sebep olmakla beraber, vücutta birçok hastalığa da neden olmakta. Kan basıncı sebebiyle kan akışının iyi olmaması vücut sistemlerinin iyi çalışamaması anlamına geliyor. Özellikle beyin sağlığı bundan ciddi şekilde etkileniyor. Hafıza, odaklanma sorunları kendini önemli ölçüde hissettiriyor.

Atalarımızın çok önceleri bizi uyardığı üç beyazın zararlarından kaçmak için bu konuda dikkatli olmak şart. Özellikle şekerin ve tuzun zararlarına karşı önlem almayı ihmal etmeyin.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir