05 Haz 2014
Haziran 5, 2014

Sinema Tarihinin İlk Filmi

0 Yorum

Sinema Tarihinin İlk Filmi 1

Kim bilebilirdi bundan 1000 yıl önce insanların geçmişlerini görüp duygulanacakları , yaşayacaklarını..  İlk video kayıt sistemini bulan kişi sayesinde hayatımıza yön geldi bence, bu buluşu yapan adamı tanımak isterdim, düşüncelerini duymak isterdim.

Düşünsenize adam yoktan var ediyor, bahsettiğimiz zamanlar 1800 lü yıllar. Bu sistemi bulan kişi tıpkı bilgisayarı bulup yep yeni milyonlarca kişiye istihtam sağlayan kişi gibi, insan oğlunun ufkunu genişletişti. Bu yolla Sinema izleme sektörünün de doğuşu yine kaynağı video kayıt olan bir düşünce fikri sonucu ortaya çıktı. İlk sinema adına çekilmiş film Trenin Gara Girişi adlı biraz kısa filme kaçan ve 1895 yılına ait olan malesef hd film izleme imkanı tanınmayan, siyah beyaz kare kare olan bir film ortaya çıkmış. Yer Fransa. Paris olup mekan, Indian Du Grand Cafe, dünyada çekilmiş ilk filmle ilk yönetmen ünvanını alan ise Lumiere Kardeşler dir.

Film bahsettiğim gibi çok kısa bir yapım olmuş hatta film demeye bile içim elvermiyor ama malesef film sınıfına giriyormuş, sadece 49 saniyelik olan bu filmde insan sesi maalesef bulunmamakta, ayrıca yalnızca bir tren sesi birde klasik bir müzik eşliğinde tren gara girmekte, yolcularda trene yönelmekte.

Ne kadar komik değimli? Evet arkadaşlar lafı uzatmadan sizleri Dünyada çekilmiş ilk film olan Trenin Gara Girişi adlı eserle baş başa bırakıyorum, film hakkında değerli yorumlarınızı da bekliyorum…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir